Gazeta Mławska

Niedziela, 09 maja 2021

Już w najbliższą środę rusza CiechPress - portal regionalny. Aktualne informacje z naszego regionu, "Tygodnik Gazeta Mławska" oraz inne tygodniki wydawane przez Ciech-Press. Sport, kultura, historia, ciekawe wywiady

Znikające ulice

15.10.2020 09:00:00

Gdyby dziś zapytać młodego mieszkańca Mławy o ulicę Niborską, Działdowską czy Krzynowłodzką zapewne wywołałoby to w nim konsternację.

 I trudno się temu dziwić. Już bowiem w okresie międzywojennym niemal całą ulicę Działdowską nazwano imieniem zmarłego w katastrofie lotniczej Franciszka Żwirki, a dawna nazwa tej ulicy zaczęła powoli wychodzić z użycia. Z kolei ulicę Krzynowłodzką w okresie powojennym przemianowano na 18 Stycznia dla upamiętnienia wyzwolenia Mławy spod okupacji niemieckiej i zajęcia miasta przez Armię Czerwoną. Natomiast ulica Niborska z okazji setnej rocznicy powstania styczniowego zmieniła nazwę na Zygmunta Padlewskiego. W ten sposób w ciągu zaledwie 30 lat znikły - mające kilkusetletnią tradycję (!) - nazwy dawnych ulic i związanych z nimi traktów handlowych, które przez całe wieki decydowały o gospodarczej prospericie nadgranicznej Mławy. Ulica Działdowska była bowiem początkiem średniowiecznego traktu prowadzącego do krzyżackiego Działdowa. Z kolei w nazwie ulicy Niborskiej utrwalona została pruska/mazurska nazwa Nidzicy (Nibork). Natomiast prowadząca w kierunku Krzynowłogi ulica Krzynowłodzka to być może jeden z najstarszych traktów położonych obok obecnego wzgórza z kościołem św. Wawrzyńca, miejsca, które od wieków łączone jest z początkami Mławy.

 Leszek Zygner

 Cały felieton "Mazowieckie impresje historyczne"w najbliższym wydaniu Tygodnika

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS