Gazeta Mławska

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. K.J.
fot. K.J.

Pieniądze na ratowanie zabytków

29.05.2020 08:12:49

Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w Diecezjalnym Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, tzw. handlowcu w Mławie i na części Mławskiej Kolei Dojazdowej będą dofinansowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie. W sumie dotacje wyniosą ponad 350 tys. zł.
Ratowskie sanktuarium otrzymało 200 tys. zł na drugi etap renowacji ołtarza Matki Bożej Śnieżnej. Chodzi o boczny ołtarz w kościele, z którego obrazu w 2006 r. skradziono XVIII-wieczną srebrną sukienkę. Nie odnaleziono tego cennego zabytku, ale dzięki fundacji osoby prywatnej sporządzono jego replikę. Ten wykonany z drewna lipowego ołtarz pierwotnie był marmoryzowany, czyli poddany technice polegającej na nałożeniu materiału w postaci gipsu, specjalnego cementu i proszku marmurowego, w efekcie czego uzyskuje się imitację marmuru. Niestety, tę oryginalną powierzchnię w XX w. zamalowano farbą. W ub. r. przeprowadzono remarmozyzację postumentu i mensy, w rezultacie ukazała się piękna malatura „oparta na kolorystyce kości słoniowej i marcepana z niebieskawym laserunkiem, co podkreśla fantazyjność oraz awangardowość rozwiązań plastycznych zastosowanych przez osiemnastowiecznych wykonawców”. Dotacja umożliwi remarmoryzację górnych partii ołtarza. Więcej w papierowym wydaniu „TGM” z 2 czerwca. (kj)

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz