Gazeta Mławska

Wtorek, 14 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Śladami Karola Wojtyły

20.05.2020 09:36:27

Obchodzona w całym kraju 100. rocznica urodzin Jana Pawła II to dobra okazja, aby przypomnieć o obecności tej wyjątkowej postaci na północnym Mazowszu. Zanim bowiem 7 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II przybył z pielgrzymką apostolską do Płocka, już kilka razy gościł na terenie diecezji płockiej jako metropolita krakowski. W sumie tych wizyt było pięć, choć trzeba dodać, że w 1978 r. zaplanowana była wizyta kardynała Wojtyły w Przasnyszu, w związku z dziękczynieniem za koronację obrazu Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki z kościoła klasztornego ojców pasjonistów, której we wrześniu 1977 r. dokonał prymas Wyszyński. Jednak ze względu na wydarzenia, które nastąpiły w Watykanie w 1978 r., wizyta nie doszła już do skutku.
Po raz pierwszy Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski przybył do diecezji płockiej w związku z uroczystościami 1000-lecia Chrztu Polski, które odbywały się w katedrze płockiej w dniach 13-14 listopada 1966 r. To właśnie on 13 listopada odprawił w katedrze wieczorną mszę świętą, a kazanie wygłosił prymas Stefan Wyszyński. Po mszy arcybiskup Wojtyła udał się do parafii na Radziwiu, gdzie spędził noc. Następnego dnia rano odprawił w kościele św. Benedykta mszę świętą i wygłosił krótkie kazanie, po czym spożył na plebanii śniadanie i udał się na Wzgórze Tumskie, aby uczestniczyć w centralnych uroczystościach milenijnych, po zakończeniu których wyjechał do Krakowa. O tysiącach ludzi zebranych wówczas w Płocku wspominał później do różnych osób, które pochodziły z diecezji płockiej. Leszek Zygner Cały artykuł w TGM z 19 maja.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz