Gazeta Mławska

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Kolejny etap ratowania Ratowa

08.03.2020 10:38:58

Osłonić pierwotną malaturę, czyli marmoryzację Po remoncie i zabezpieczeniu bryły późnobarokowego zespołu klasztornego w Ratowie przyszła pora na renowację bogatego wyposażenia kościoła. Na początek zajęto się bocznym ołtarzem. Widnieje w nim obraz Matki Bożej Śnieżnej (Szkaplerznej). Ten, z którego w 2006 r. skradziono srebrną sukienkę z XVIII w.
O zamierzeniach konserwatorskich na najbliższe lata w tej świątyni mówiono na konferencji prasowej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ratowie. Wspomniany ołtarz MB Śnieżnej, wykonany z drewna lipowego, pierwotnie był poddany marmoryzacji. Podówczas była to często stosowana technika, zwana też sztafirowaniem, która polega na nakładaniu na powierzchnię przedmiotów materiału w postaci gipsu, specjalnego cementu i proszku marmurowego, dzięki czemu uzyskuje się imitację marmuru. Niestety, malatura na tym ołtarzu w XIX i XX - z braku środków na właściwą konserwację – została pokryta farbą. Teraz chodzi o to, żeby ją zerwać, aby odsłonić najwcześniejszą warstwę zdobniczą, uzupełnić jej ubytki i ją zabezpieczyć. Cały artykuł w najbliższym papierowym wydaniu „TGM”. K.J.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz