Gazeta Mławska

Niedziela, 11 kwietnia 2021

Już w najbliższą środę rusza CiechPress - portal regionalny. Aktualne informacje z naszego regionu, "Tygodnik Gazeta Mławska" oraz inne tygodniki wydawane przez Ciech-Press. Sport, kultura, historia, ciekawe wywiady

WIECZFNIA KOŚCIELNA

A A A poleć znajomemu drukuj stronę


Dożynki w Wieczfni K.: Dziękczynienie i zabawa

09.09.2019 08:07:36

- Zebraliśmy się, aby zarówno podziękować Panu Bogu za plony, jak i się uradować, bo taka jest ludzka natura - powiedział ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej, w homilii na XVI. Gminno-Parafialnych Dożynkach w Wieczfni Kościelnej. Odbyły się w minioną niedzielę. Jest to największa tego rodzaju uroczystość w powiecie mławskim, organizowana przez wójta oraz proboszczów parafii Wieczfnia i Grzebsk.

Mszę św. w kościele poprzedziła ceremonia poświęcenia chleba, ziarna zbóż i 14 wieńców wykonanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Wieńce - w kształcie hostii, obrazu Matko Bożej Częstochowskiej, pary rolników niosących chleb czy pawia - urzekały swoją urodą. Jako dary ołtarza złożono – oprócz chleba, wina i wody – kwiaty, warzywa, owoce ogrodowe i leśne, miód, wyroby mleczarskie i mięsne oraz podstawę pod monstrancję dla kościoła w Grzebsku. Po liturgii – mimo że podał deszcz - orszak dożynkowy z wieńcami i pocztami sztandarowymi jednostek strażackich, prowadzony przez miejscową Młodzieżową Orkiestrę Dętą przemaszerował na teren szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego – miejsca dalszej uroczystości i zabawy.

Więcej w papierowym wydaniu „TGM” z 10 września. K.J.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz