Gazeta Mławska

Wtorek, 14 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Afery śledziowe sprzed wieków

25.06.2019 08:09:29

Choć Mazowsze nigdy nie miało bezpośredniego dostępu do morza to jednak od wieków ulubionym przysmakiem jego mieszkańców jest śledź. Wiele w tym względzie łączyło nas z innymi dzielnicami Polski, które od czasów piastowskich „śledziem stoją".
Sam znam dość sporą grupę zacnych obywateli miasta Ciechanowa, Mławy, Przasnysza czy Żuromina, a także wielebnych duchownych z Mazowsza rodem, co by tam nie mówić - ludzi w przeróżnych postach zaprawionych, którzy znacznie chętniej sięgną po „śledzika" w takiej czy innej postaci aniżeli po mięsiwa czy wędliny, zwłaszcza te z supermarketów. Nie zdziwi więc pewnie moich Czytelników fakt, że były takie czasy, kiedy właśnie sprawy dotyczące śledzi urastały do rangi afer, i to prawie rangi międzynarodowej, a dla nas są one dziś nieocenionym źródłem wiedzy o życiu mieszkańców dawnego Mazowsza oraz historii - chętnie dziś odmienianego przez wszystkie przypadki - lokalnego samorządu. O pierwszej śledziowej aferze dowiadujemy się z akt procesu polsko-krzyżackiego z lat 1412-1413, prowadzonego przed specjalnym wysłannikiem Zygmunta Luksemburskiego, węgierskim prawnikiem Benedyktem z Makry, o którym już kiedyś pisałem. L.Z. Cały artykuł w papierowym wydaniu „TGM” z 25 czerwca.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz