Gazeta Mławska

Sobota, 24 sierpnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W e-prenumeracie taniej!
 • Pamiątki po poległych żołnierzach

  wczoraj 07:29:13

  W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej otwarto wystawę „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny”. Widzimy na niej pamiątki znalezione podczas ekshumacji żołnierzy poległych w bitwie pod Mławą we wrześniu 1939 r.: zdjęcia, dowody osobiste, nieśmiertelniki, monety, a także przejmujące listy żon, matek, narzeczonych.

  Czytaj dalej

 • Utrudnienia w ruchu, ułatwienia dla kombatantów i niepełnosprawnych

  przedwczoraj 08:40:14

  W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Mławie, w tym II Drużynowym Biegiem Żołnierskim i piknikiem militarnym, 23 sierpnia w godzinach 6-22 będzie wyłączone z ruchu kołowego centrum tego miasta. Chodzi Stary Rynek oraz ulice: Spichrzowa, 3 Maja, Chrobrego, Płocka (od ul. Szewskiej do Starego Rynku), Wyspiańskiego, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza (od ul. Wyspiańskiego do ronda 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej), Bagno, Sportowa i Sądowa. Kierowcy tego dnia powinni zabrać stąd swoje pojazdy przed szóstą rano.

  Czytaj dalej

 • Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Mławie

  21.08.2019 09:17:39

  Uroczystości międzynarodowe Główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Mławie w piątek, 23 sierpnia. Ważnym momentem ma być podpisanie Międzynarodowego Manifestu Pokoju przez burmistrzów Mławy i miast z nią zaprzyjaźnionych: Viernheim (Niemcy), Moscufo (Włochy), Raseiniai (Litwa) i Kriva Polanka (Macedonia). Oczywiście szczególnej wymowy nabierze fakt, że sygnatariuszami tej deklaracji zostaną władze grodu zza naszej zachodniej granicy.

  Czytaj dalej

 • Kolejna próba samobójstwa?

  21.08.2019 09:16:24

  Niecodzienne zdarzenie w poniedziałkowy wieczór (19 sierpnia) na jednym z mławskich osiedli. 44-letni mieszkaniec tego miasta, siedząc na parapecie okna na drugim piętrze, krzyczał, że popełni samobójstwo.

  Czytaj dalej

 • Bunt nauczycieli SOSW

  20.08.2019 08:29:40

  Nauczyciele i niektórzy rodzice uczniów uczęszczających do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusz Korczaka w Mławie nadal nie godzą się na to, by dyrektorem tej placówki była Magdalena Kozakiewicz. Na ostatniej sesji Rady Powiatu z ich strony padły ostre słowa. Bożena Tomkiel, dyrektor wydziału edukacji i zdrowia starostwa, uznała je za pomówienia i zapowiedziała, że zastanowi się nad podjęciem kroków prawnych.

  Czytaj dalej

 • Placówka dla niepełnosprawnych?

  20.08.2019 08:27:16

  Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę o przystąpieniu do rządowego programu pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. W efekcie w Mławie może powstać placówka dla 30 dorosłych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w której mogliby przebywać codziennie przez osiem godzin.

  Czytaj dalej

 • Jak zmodernizować szpital?

  19.08.2019 08:34:56

  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mławie pierwszych sześć miesięcy br. zakończył deficytem w wysokości 1 mln 33 tys. zł. Nakłada się na to milionowa strata z ubiegłego roku. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ. Jej realizacja ma wyprowadzić zakład (szpital) z finansowego dołka.

  Czytaj dalej

 • Rada ukonstytuowana


  19.08.2019 08:33:21

  Kazimierz Sobotka z Łomi (gm. Lipowiec Kościelny) został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Mławie. On i Gabriel Kalinowski z gminy Radzanów będą reprezentować powiat na walnym zebraniu MIR.

  Czytaj dalej