Gazeta Mławska

Sobota, 24 sierpnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W e-prenumeracie taniej!

Odeszli...Wspominamy...

01.11.2018 19:00:00

Stanisław Świercz

 12 września zmarł Stanisław Świercz, żołnierz Armii Krajowej,
Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, społecznik kronikarz i historyk niepodległościowego podziemia na Mazowszu. Żył 93 lata.
Urodził się w 1925 r.w Gąsewie (pow. maków mazowiecki).
Podczas okupacji niemieckiej wstąpił do NSZ,a potem do AK i NZW. Używał pseudonimu „Grom”. W 1947 r., korzystając z amnestii, ujawnił się wobec Urzędu Bezpieczeństwa i zaniechał działalności konspiracyjnej. Mimo tego cztery lata później Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, na sesji wyjazdowej w Pułtusku, skazał go na karę
śmierci „wraz z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze”. Prezydent Bolesław Bierut zamienił ten wyrok na dożywotnie więzienie.
Stanisław Świercz, odzyskawszy wolność w 1957 r., zamieszkał w Mławie, z nią związał swoje życie rodzinne i zawodowe, a po 1989 r. także społeczne.

Kilkadziesiąt ostatnich lat poświęcił na dokumentowanie i badanie historii niepodległościowego podziemia na Mazowszu. Napisał wiele artykułów oraz ok. 20 broszur i książek, m.in. „Ostatnim Partyzantom Ziemi Mławskiej” i wspomnienia „Światło w celi –Tam?”.
(kj)

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz